A VIGAS mikroprocesszoros vezérléssel rendelkező faelgázosító kazánok az ökológiai és gazdaságossági szempontokat figyelembe véve igen jelentős helyet foglalnak el a korszerű fűtéstechnikai megoldások között.
A mikroprocesszoros vezérlésnek köszönhetően a VIGAS faelgázosító kazán működtetése amellett, hogy rendkívül gazdaságos, kényelmi szempontból is óriási előrelépést jelent a hagyományos vegyestüzelésű kazánokkal szemben. A hagyományos fűtésnél az égéstermék egy jó része hasznosulatlanul a kéményen át távozik. A VIGAS faelgázosító kazán újszerű égetési elvének köszönhetően a magasabb hőmérsékleten éghető gázt is elégeti, így a kazán hatásfoka 85-90 százalékosra nő.
A VIGAS környezetkímélő faelgázosító kazánokat gyártó VIMAR cég a fatüzelésű VIGAS 25, 40, 60, 80 típusú kazánokon kívül, fával és barnaszénnel fűthető kombinált VIGAS UD 29 melegvizes kazánokat, valamint VIGAS 25 hőlégbefúvó kazánokat is gyárt.
A választékot még bővíti a nemrégiben kifejlesztett pellettel illetve fával fűthető VIGAS 18 DP kazán is. A VIGAS kazánok lakóépületek, családi házak, panziók, ipari csarnokok és más hasonló létesítmények fűtésére készülnek. A kazánok teljesítménye típusuk szerint 25 kW-tól 80 kW-ig terjed.
A VIGAS kazánok még gazdaságosabbá tehetők, ha a rendszerhez egy vízmelegítő tartályt is kötünk, amely a téli időszakban biztosítja a családi ház melegvízellátását, nyáron pedig normál villanybojlerként funkcionál. A VIGAS kazánok napkollektoros rendszerhez is kapcsolhatók.
A VIGAS kazánok nagymértékben különböznek az átlagos szilárd tüzelésű kazánoktól. Az égési folyamat az úgynevezett elgázosítás elvén működik. Az elgázosítási eljárás a szerves és szervetlen anyagok zárt kamrában történő hőbomlásán alapul, amely a befúvóventilátor által létrehozott elsődleges levegő kismértékű túlnyomásánál megy végbe. Az faelgázosítás a hőálló betonfúvóka felett, a kazán tüzelőanyag terében történik. Az első fázisban a tüzelőanyag szárítása és a nedvesség kivonása történik. A keletkező gázok összekeverednek az előfűtött szekunder levegővel és ezek alkotják az égési gázok elegyét a második fázisban. A gázok elégetése a kazán égésterében megy végbe és a harmadik fázisban az égéstermék a hőcserélő csövön keresztül távozik a kéménybe.
A Vigas fagázosító kazán belső szerkezete
1. Vezérlőegység
Grafikus kijelző folyamatos rendszerinformáció kijelzése
2. Felső ajtó (tűztér ajtaja)
Nagyvonalúra méretezett ajtó.
3. Ventilátor
Az optimális égéshez szükséges levegőmennyiséget a fokozatmentesen állítható ventilátor biztosítja
4. Alsó ajtó
Nyílás a tisztításhoz valamint a hamu eltávolításához
5. Elgázosító kamra
Nagy égéstér (Kazánnagyságtól függően 33-tól 100 cm-es fahasábot is befogad)
6. Másodlagos levegő csatorna
A hátsó légcsatornán keresztül jut a felmelegített másodlagos levegő az elgázosító kamrába.
7. Elsődleges levegő kerámiafúvókája
Optimális gázkeveréket hoz létre és biztosítja a kiváló, lefelé irányuló fagázlángot.
8. Égéstér
Magas hőmérséklettűrésű samotból. A fagáz maradéktalanul kevés hamutermeléssel elég.
9. Hőcserélő csövezet
10. Kéménycsappantyú húzórúddal
Megakadályozza, hogy megrakásnál előreáramoljon a füst.
11. Hőbiztosíték
Esetleges túlmelegedés elleni biztosíték
A VIGAS kazánok bármilyen száraz fával fűthetők, a kazánban a fűrészportól kezdve a farönkig, a biobrikettől a pelletig kazántípustól függően mindenfajta faanyagot el lehet égetni. A VIGAS kazánok hatékonyságát és az égés hosszát nagymértékben befolyásolhatja a tüzelőanyag mérete valamint nedvességtartalma. A tüzelőanyag méretétől és felületétől függ a felszabadított gáz mennyisége. Minél nagyobb a tüzelőanyag felülete, annál nagyobb gázmennyiség tud felszabadulni. A keményfa gázosodik el leglassabban, ezzel lehet a leghosszabb időtartamú égést elérni, a puhafa égési ideje jóval rövidebb. Általánosságban a VIGAS kazánokban minden fajta faanyag elégethető, azonban az az ideális, ha a nedvességtartalom nem haladja meg a 15-20 százalékot. A VIGAS UD 29 kazán fa és fahulladék égetésen kívül barnaszénnel való tüzelésre is alkalmas.
VIGAS kazánok mikroprocesszoros vezérlése AK 2000 vezérlőegységgel
Az új AK 3000 vezérlés rendkívüli módon megkönnyíti a kazán kezelhetőségét. Alapját egy áttekinthető grafikus kijelző alkotja, és egy kör alakú menüvezérlő, öt gombbal. Minden egység melyet a vezérlő irányít, megjelenik a kijelzőn az előválasztott konfiguráció alapján. Az elgázosítás és égés folyamán a vezérlő figyeli a hőmérséklet változását, és szükség szerint növeli, vagy csökkenti a befúvóventilátor fordulatszámát, amivel szabályozza a kazán teljesítményét. Ennek köszönhetően a kazán működtetése amellett, hogy rendkívül gazdaságos, kényelmi szempontból is óriási előrelépést jelent más készülékekhez képest. A hagyományos kazánoknál az égéstermék egy jó része hasznosítatlanul a kéményen át eltávozik. A kilépő füstgázhőmérséklet alapján történő vezérlés biztosítja a nagymértékű megtakarítás lehetőségét.
A VIGAS LAMBDA CONTROL esetén a vezérlés felhasználja az oxigén többletről érkező információkat a lambda szondából, mely alapján irányítja az elsődleges és másodlagos levegőbeömlő csappantyút. Ez a rendszer biztosítja minden fafajta hatékony elégetését, és egyúttal csökkenti a felhasznált tüzelőanyag mennyiségét kb. 20-25 %-al.
A Vigas faelgázosító kazánokhoz szobatermosztát csatlakoztatható így növelve a fűtési komfortérzetet. A Vigas faelgázosító kazán alap fűtési rendszerhez történő csatlakoztatásához nem szükséges puffertároló beépítése, mellyel jelentős költség takarítható meg, ezzel is növelve a befektetés gyors megtérülési idejét.
Alapfelszereltségben a VIGAS kazán lehetővé teszi:
A fűtés szabályozását a kilépő füstgázhőmérséklet alapján
Az elszívó ventilátor vezérlését
A kazánköri keringető szivattyú vezérlését
A szobatermosztát csatlakoztatását
Bővítő modulok csatlakoztatását
Ethernet modul csatlakoztatását SD kártyával
A VIGAS Lambda Control a továbbiakban még lehetővé teszi:
- az elsődleges és másodlagos levegőbeömlő csappantyú szervó vezérlését a Lambda szonda segítségével
AK 3000 grafikus kijelző
A grafikus kijelzőn megjelenő ábra függ a kazán felszereltségi állapotától, és a fűtési körben alkalmazott megoldásoktól!
A kazánok 4-6 mm vastag acéllemezekből vannak hegesztve. A kazán belső lemezei, amelyek érintkeznek a tüzelőanyaggal és az égéstermékekkel, 6 mm vastagok, egyéb részei pedig 4 mm vastag lemezekből készülnek.
A faelgázosító kazán belső terének korrózióvédelmét a Termosil réteg ráégetésével biztosítja a gyártó, ezzel a kazán élettartama mintegy 50%-kal nő. A hőcserélő 57x 5 mm-es acélcsőből van hegesztve.
A belső fal tűzálló betonból készült, a tűztér pedig tűzálló samott téglával van borítva. A kazán hőszigetelése 20 és 40 mm vastag Nobasil szigetelőanyagból készült.
1. A kazán csak olyan központifűtés-rendszerbe szerelhető, melynek a hőigénye megfelel a kazán teljesítményének.
2. A faelgázosító kazánt az előírásnak megfelelően kell a kéménybe kötni, a lehető legrövidebb úton. Más fogyasztót tilos a kéménybe kapcsolni. Kizárólag bélelt kémény használható a kazánhoz.
3. Nem ajánljuk, hogy a kazánt szelepen keresztül fixen a vízvezetékre kapcsolja, mivel szivárgás esetén a megengedettnél nagyobb mértékben nőhet meg a nyomás a rendszerben.
4. A helyiségnek, amelyben a kazánt elhelyezi, jól szellőztethetőnek kell lennie.
5. A faelgázosító kazán beszerelését kizárólag szakemberek végezhetik.
6. A kazánt kizárólag szakszerűen kioktatott szerviztechnikus helyezheti üzembe.
7. A visszatérő víz legalacsonyabb hőmérséklete a faelgázosító kazán bemenetén 60°C lehet.
8. Be kell tartani a törvényben előírt ide vonatkozó biztonsági és higiéniás előírásokat